Denizli Vajinismus

Vajinismus, temel olarak cinsel yakınlaşma esnasında istemsiz yaşanan vajinal kasılmalar sebebiyle ilişkiye girememe durumudur. Bu kasılmalar kadında var olan kaygılı düşüncelerle birlikte vajinal girişi güçleştiren vücudun verdiği bir tür otomatik tepkidir. Çiftler arasında en çok görülen cinsel sorunlardan biri olan vajinusmus, yaklaşık 100 kadından 10’ unda görülmektedir. Çiftler bu sorunu yaşamasına rağmen uzunca bir süre destek almayarak çözümü erteleme eğilimindedir. Bu da sorunun giderek büyümesine, endişenin artmasına sebep olmaktadır.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismusta cinsel ilişki esnasında bacaklarda ve vajinanın dış kısmında kalan kaslarda istemsiz kasılmalar ortaya çıkar. Bu durum cinsel ilişkinin gerçekleşmesini engeller. Bu bireyler kasılmalar nedeniyle tam bir cinsel birliktelik yaşayamaz. Vajinismus olarak adlandırılan bu durumun temelinde genellikle cinsellikle alakalı kaygı, korku ve endişeler yatmaktadır. Bu kaygıyla birlikte kalp atım hızının artması, nefes alışverişinin hızlanması, vücut ısısında artış, terleme, titreme, kasılma, el ve ayaklarda karıncalanma-uyuşma, baş dönmesi, mide-bağırsaklarda rahatsızlık hissi gibi belirtiler görülmektedir.

Vajinismus Sorunu Yaşayan Çiftlerde Görülen Düşünceler

Vajinismus sorunuyla karşılaşan kadınlarda sıkça görülen düşünceler şunlardır;

Penis çok büyük, vajinam çok küçük bu yüzden birleşme olmaz,

Canım çok yanacak,

Çok kan akacak,

Kızlık zarı penisin girişine izin vermez,

Vajinamda kalın bir duvar var, kapalı gibi ve penis oraya giremez,

Birleşme esnasında kitleneceğiz ve hastaneye bu şekilde gitmek zorunda kalacağız, rezil olacağız,

Vajinam çok ağrıyacak ve günlerce bu acı geçmeyecek,

Şu an ilişkiye giremiyoruz ama zamanla kendiliğinden bu sorun hallolur,

Ben beceriksizim, herkes kolayca ilişkiye giriyor ama ben kadın olarak yetersizim,

Eşim benden soğuyacak ve beni aldatacak,

Hiçbir zaman çocuğum olmayacak,

Ben umutsuz bir vakayım bu sorun çözülmez.,

Eşinin vajinismus sorunu yaşadığını gören erkeklerde şu düşünceler görülür;

Eşim beni istemiyor, arzulamıyor,

Acaba unutmadığı birisi mi var,

Eşim daha önce cinsel tacize uğramış olabilir,

Ben beceriksiz acemi bir erkeğim, 

Alkol alırsak bu sorunu çözeriz,

Eşime ya da bana büyü yapmışlar.

Vajinismus Tedavisi Denizli

            Vajinismus psikolojik temelli bir rahatsızlıktır. Etkili tedavi olarak bilişsel davranışçı terapi (BDT) olduğu araştırmalar sonucunda açıkça görülmektedir. Vajinimus tedavisinde yapılan müdahaleler; sorunu anlayıp çözmesini sağlayan psiko-eğitim, vajina etrafındaki kasları kasma ve gevşetme arasındaki farklılıkları gösteren kegel kas egzersizleri, bilişsel yeniden yapılandırma ile düşünceleri değiştirme,  eşlerin evde birlikte yapacakları her seans değişen uygulamalar bilişsel davranışçı terapide yer alan yöntemlerdir.

Bununla birlikte genital bölgeyi tanıma, cinselliğe karşı duyulan korkuların giderilmesi ile danışmana olan güven duyma tedaviyi kolaylaştıran maddelerden birkaçıdır. Danışmanın bu konuda deneyimli olması ve danışmana duyulan güven tedavinin başarısı açısından büyük önem taşımaktadır.

Vajinismus tedavisinin belli başlı aşamaları vardır ve süreç bireysel özelliklere göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple tedavi süreci bireye özel olarak planlanmaktadır. Sürecin önemli noktalarından bir diğeri de eşlerin tedaviye birlikte katılım sağlamasıdır. Vajinismus tedavisi  3 gün ile 2-3 ay arasında rahat bir şekilde tamamlanmaktadır. Eşlerin verilen ev uygulamalarını ertelemeden yapmaları sorunun kısa sürede çözülmesini sağlamaktadır.

Add Your Comment

Randevu ve Seans Ücretleri