SINAV KAYGISI NEDİR?

Öğrenilen bilginin sınav esnasında etkili ve verimli bir şekilde kullanılmasına müsaade etmeyen, sonucunda başarının da düşmesine neden olan yoğun kaygı durumuna sınav kaygısı denilir.
Bireyin sınava yüklediği anlam, sonrası için planladığı yola verilen önem bu kaygının oluşmasına neden olarak gösterilebilir. Bu yoğun kaygı türü bireylerde huzursuzluk, çalışmaya isteksizlik, titreme, endişe, sıkıntı, ağız kuruluğu, iç sıkıntısı, uyku düzeninde bozukluklar, tedirginlik, karın ağrıları vs, kendini belli edebilir. Kendine olan güvende azalmalar, konsantrasyonda bozulmalar, bireyin kendisini yetersiz ve hayli değersiz görmesi de bu kaygı türünde en sık görülen belirtilerdendir.
Kaygının oluştuğu ve yaşandığı elbette anlaşılabilir. Sınava yakın, sınav ve hazırlığı hakkında konuşmayı reddetme, başarıdaki gözle görülür düşüş, odaklanamama, çok çaba sarf edip verim alamama gibi durumlar kaygının varlığını bizlere göstermektedir.
Bunun dışında bireyin zihninde beliren;

“Sınava hazırlanmak için yeterli vaktim yok.”
“Sınav zaten kötü geçecek.”

“Süre yetişmeyecek”

“Rezil olacağım”
“Kesin bu sınavı kazanamayacağım.”
“Öğrendiklerimi aklımda tutamıyorum.”

“Bütün bu bilgiler çok gereksiz. Gelecekte işime yaramayacak ki.” gibi düşünceler bireyin sınav kaygısı yaşadığının göstergesi olabilir.

SINAV KAYGISININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

  1. Olumlu cümleler kurarak başlayabilirsin. “Kazanacağım.” “Bu sınavın üstesinden gelebilirim.”
  2. Öz şefkat! Kendine iyi davran. Her halinle değerlisin bunu aklından çıkarma.
  3. Sınavlarına yönelik çalışmalarından ödün verme. Emeklerinin karşılığı seni bulacaktır.
  4. Kaygılandığını düşündüğün anlarda gevşeme veya nefes egzersizleriyle rahatla.
  5. Sınav anında uygulayacağın, soruları nasıl çözeceğin, hangi sıralamayla ilerleyeceğin gibi sorulara cevap olacak kendine has bir yöntem belirle ve sınavda alışık olduğun bu yöntemini kullan. İşini kolaylaştıracaktır.

Eğer bu adımları başarmakta güçlük yaşanıyorsa profesyonel psikolojik danışmanlık faydalı olacaktır.

Add Your Comment

Randevu ve Seans Ücretleri